www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

U Spáleného dubu, neprávem opomíjené místo v Brdech

2020-04-30 10:45:19 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Lokalitu U Spáleného dubu vytváří severozápadní výběžek, jakýsi dlouhý vysunutý kořen vrcholu Brdce (839 m), který se snaží vklínit mezi vrcholy Koruny (837 m) a Březového vrchu (785 m). Do této přírodní scenérie ještě z jihu dramaticky zasahuje ostrý výběžek Malého Toku (843 m), zvaný Na koši.

Foto

Brdy, seník U Spáleného dubu.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Situaci dokreslují dva průzračné potoky - na severní straně, pod hřebenem U Spáleného dubu, je to Třítrubecký potok, zde klesající od známého Borského rybníčku. Na jihu pak meandrující Hradišťský potok, pramenící nedaleko horní části stoupající lesní cesty zvané Myší díra.

Na hřeben U spáleného dubu se snad nejlépe dostaneme z lesní cesty Borské. Pokud se po ní vypravíme k Boru, asi 200 m za odbočkou vpravo na Jeřábeckou uvidíme vlevo rovnou upravenou šotolinovou cestu. Ta nás nejprve na vrcholu stoupání dovede k seníku, poté poměrně prudce klesá na mýtinu s posedem. Odtud je již cesta neupravená, stále však sledující přímý směr. Po té se dostaneme k jakési kamenité homolce, která je cílem naší cesty.

Vpravo, na severní straně hřebenu, se objeví rozsáhlá mýtina, jež nám poskytne vynikající a zároveň poměrně neobvyklý pohled na protější Korunu, a to přes údolí Třítrubeckého potoka. Jižní svahy dvojvrcholu zde máme jako na dlani, se všemi mýtinami, kamennými poli či jedlemi, převyšujícími okolí.

Vrátíme-li se k posedu, můžeme pokračovat průsekem, vetknutým do jižního svahu. Zde nám mýtina také umožní zajímavý pohled - přes Hradišťský potok a lesní cestu Myší díra na protější ostrý svah lokality Na koši. V pozadí, o něco více vpravo, se pak objeví Březový vrch, charakteristický rozsáhlou, ale již částečně zarostlou mýtinou na svém východním svahu. Březový vrch se od sousedního Pateráku (814 m) jeví celkem nenápadně, odtud však vynikne v celé své mohutnosti a monumentalitě. Níže pak, lesní cestou kolem mokřadu obývanému divočáky, narazíme na již zmíněnou lesní cestu (asfaltku) Myší díra.

Opuštěný a turisticky neznačný hřeben U Spáleného dubu nám zkrátka poskytne opravdu hluboký estetický zážitek a stojí za to jej připomenout a prozkoumat.


Brdy, U Spáleného dubu. Vlevo homolka vrcholové partie s malým kamenným polem, vpravo mýtina s pohledem na svah a vrcholy Koruny.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Brdy, průzračný Hradišťský potok, v údolí mezi lokalitou U Spáleného dubu a hřebenem Na koši, nedaleko lesní cesty Myší díra.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2020-04-30 18:36:28 IP: 37.188.244.***
Hezký článek s tzv. podpráhovou pointou. Opusťte cesty a budete zírat. Autor článku mi připomněl také dobu, kdy Myší díra byla opravdovou Myší dírou.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka