www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz | www.brdy-respublica.estranky.cz

Zahájení turistické sezóny na Příbramsku: nabízíme 10 tipů na výlet do Brd

2017-05-02 07:52:50 | Město Příbram, Pavlína Svobodová ©

Město Příbram se spolupráci s městysem Jince a obcemi Bohutín, Láz a Obecnice vydává u příležitosti zahájení turistické sezóny brožuru 10 tipů na výlety do Brd. Knížečka o 24 stranách obsahuje mnoho zajímavých míst, kam lze v Brdech vyrazit na procházku, projížďku nebo výlet. Trasy jsou představeny formou deseti různých výletů pro pěší nebo horská kola, s popisem trasy, výškovým profilem, zajímavostmi na trase a s působivými fotografiemi.

Foto

Tetřívčí potok na jižních svazích Toku.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Z Orlova na horu Třemošná, Z Příbrami na Pilský rybník, Z Příbrami na nejvyšší horu Brd Tok, Z Jinec na Olymp Brd, Z Obecnice na Klobouček a Třemošnou, Z Bohutína na Pilský rybník a struhy – to jsou názvy několika výletů z brožurky. Celkem deset navržených tras je pomyslnou první vlaštovkou představující pouhý zlomek toho, co v Brdech mohou pěší turisté, cyklisté, kondiční běžci, fotografové a milovníci přírody vidět. „Vzhledem k tomu, že většina tras v CHKO Brdy stále ještě není vyznačena, chtěli jsme návštěvníkům těchto nádherných koutů přírody pomoci v objevování míst plných kouzelných scenérií,“ vysvětluje důvody vzniku brožurky starosta města Příbrami Jindřich Vařeka s tím, že tipy na výlety jsou vedeny ze směru od Příbrami a výše zmíněných obcí.

K brožurce je vhodné si zakoupit podrobnou mapu CHKO Brdy, před výletem je třeba cestu naplánovat, neriskovat a nepodceňovat své síly ani orientační schopnosti. Brožurka je momentálně k dispozici v Infocentru na Zámečku, Tyršova ulice.Spoj do Brd: MHD Příbram – Orlov

Pro ty, kteří se k okraji brdských lesů nedostanou automobilem nebo na kole, město Příbram od 6. května zprovozňuje o víkendech a svátcích linku č. 5A MHD Příbram v celé své délce. Ranní spoj (9.15 hod. z nádr. ČD) umožní snadný přestup cestujících ze dvou rychlíků – z Prahy a Českých Budějovic, které mají příjezd v 8.58 hodin i cestujícím z dálkového autobusu Benešov – Sedlčany – Příbram – Rožmitál – Plzeň, který na AN Příbram přijíždí v 9.00 hodin. Tento spoj MHD je zrychlený a staví pouze na nám. 17. listopadu (9.20), v Kozičíně (9.29) a v Orlově (9.37).

O víkendech a státních svátcích pojedou do Kozičína a Orlova ještě další spoje linky 5A – ve 13.05, 15.00 a 18.00 hodin a zpět z Orlova odjedou ve 13.33, 15.12 a v 18.12 hodin (z Kozičína ve 13.25, 15.20 a 18.20 hodin). Také od těchto spojů je vazba na osobní vlaky, rychlíky a autobusy do Březnice, Písku, Protivína, Českých Budějovic, Jinec, Zdic, Berouna a Prahy.

Pavlína Svobodová,
tisková mluvčíMěsto Příbram, Pavlína Svobodová ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Autor:Karel Vloženo: 2017-05-15 10:28:37 IP: 193.179.186.***
Dobrý den pane Tejkale, vaše email byl odeslán na Správu CHKO Brdy a dostal jste odpověď od zaměstnance Správy CHKO Brdy. Můj příspěvek se týkal výhradně Vašeho dotazu a odpovědi, kterou jste tady ocitoval. Ta odpověď je snad dostatečná a srozumitelná. Ohrazuji se a to důrazně o vašem tvrzení ve smyslu "nedokonalosti vašeho projektu". K tomu pouze stručně - Správa CHKO Brdy požádala KČT o to, aby do svého návrhu začlenila část Třemošenských a Slonoveckých hřebenů a cestu od Malého Toku na Prahu. Celý návrh značení KČT v CHKO Brdy vypracoval výhradně KČT prostřednictvím svých jednotlivých poboček. Z vašeho vyjádření je evidentní, i s ohledem na to, že značíte trasy v rozpotu se scválenými trasami (což jsem šetně naznačil ve svém předešlém příspěvku), že absolutně nerespektujete rozhodnutí MŽP a vnitřní předpisy KČT a o této problematice nic nevíte (pobočka dává návrh, vedení to schválí, projedná, zajistí povolení, teprve pak v souladu s povolením pobočka značí). Závěrem - do dnešního dne na Správě CHKO Brdy není podána žádná žádost ani ohledně změn značení, ani ohledně vjezdů. Takže vaše tvrzení o tom, že vaše žádost není vyřízena není na místě. Těžko můžeme vyhovět něčemu, co neexistuje. V případě dotazů či snaze řešení situace prosím kontaktujte vedení KČT či Správu CHKO Brdy.
Autor:J. Tejkal Vloženo: 2017-05-12 14:51:00 IP: 93.153.22.***
Vážený pane Urbane. Jak vidím, přece jen budu muset něco napsat, protože podle vás za problémy při značení v CHKO můžu já. Při průzkumu před značením jsme přišli na některé nedokonalosti vašeho projektu.( Průzkum jsme však zřejmě dělali zbytečně). Psal jsem na SCHKO (abych dostal odpověď, musel jsem psát dvakrát), abyste povolili vést trasu východně od Padrťských rybníků po schůdné cestě a ne tak, jak jste nakreslili v mapě, neprůchodným podmáčeným terénem bez cest. Taky mě připadalo rozumnější jít od Třech Trubek k potoku Rezerva po cestě (neasfaltové) než lézt do kopce (o 130m výš) a kus dál zase na tu cestu slézt, aniž by tam turista něco zajímavého viděl. Nešlo tedy vůbec o to, jak píšete vy, že chci lesní úseky stáhnout na asfaltové cesty. Myslel jsem si bláhově, že se k tomu vyjádříte, popřípadě o tom budeme diskutovat. To vás ovšem vůbec nenapadlo, proč taky starat se o nějaké turisty, a místo toho jste mi poslal „předpis“: O změnu schváleného turistického značení na území CHKO Brdy požádá KČT příslušný orgán ochrany přírody (žádost bude podána na Správu CHKO Brdy). Žádost se bude projednávat ve správním řízení. Za KČT by měl o změnu požádat statutární zástupce či jím pověřená osoba. K žádosti se doloží situační nákres nového značení (změn) v dostatečném rozlišení. Doporučujeme Vám před podáním žádosti projednat návrh změn s vlastníky dotčených pozemků, protože souhlas příslušného orgánu ochrany přírody nenahrazuje souhlas vlastníka, který je nutný pro realizaci vyznačení turistických obcí, na jejímž katastrálním území bude změna navržena. Místně příslušná obec bude účastníkem správního řízení a předjednáním změny trasy se vyhnete možné kolizi ve správním řízení. tras. Stejně tak v případě výraznějších změn doporučujeme změny projednat s příslušnou Domníval jsem se taky, když jsem vám psal, že SCHKO má zájem o rychlé vyznačení turistických tras (což ovšem asi nebude pravda, protože se dokončení značení pořád odkládá), a že nám snad povolíte vjezd (protože značkaři už nejsou mladíci) do CHKO za účelem značení jen na základě značkařského příkazu. Dostalo se mi však opět jen poučení: Statutární zástupce KČT nebo jeho zmocněnec požádá o povolení výjimky ze zákazu vjezdu do CHKO Brdy za účelem vyznačení turistických tras. Žádost bude podána na Správu CHKO Brdy.. Žádosti bude s ohledem na fyzickou náročnost, vzdálenosti a dopravu nezbytného technického materiálu pochopitelně vyhověno. Nemohl jsem tedy o povolení požádat já, jak tvrdíte! Proto jsem taky nepsal vám, což by bylo jistě zbytečné. taky nevím, co bych vám asi psal. Sehnal jsem tedy potřebné údaje o značkařích a poslal je nadřízeným. Dodneška ale naše žádost pořád vyřízena není. Na značení si tedy turisté budou muset opět počkat, až budete mít na povolení čas (i když "je proces skutečně velmi jednoduchý", jak píšete).
Autor:Karel Vloženo: 2017-05-05 06:45:19 IP: 89.102.187.***
Dobré ráno paní Šlehoferová, děkuji za zprávu a jsem rád, že neberete moje informace jako osobní útoky proti vám. To v žádném případě. Situace je skutečně taková jak jsem popsal. Je potřeba poslat panu Markvartovi z úrovně KČT Příbram (stačí e mailem) žádost o to, aby vám vyřídil vjezd do CHKO Brdy v požadovaném termínu. Připište tam jméno majitele automobilu, typ a SPZ a uvidíte, že se vše pohne. Co se týče tzv. kulatého stolu, jak jsem napsal, tato problematika byla s KČT několikrát projednána. V tomto jediném bodě vám nedokážu odpovědět, skutečně nevím, proč ta žádost nebyla ještě podána. Co se týče pana Tejkala, odpověď dostal tuším hned druhý den, je to už asi 4 týdny a vzhledem k tomu, že na naši odpověď nereagoval, nemáme bohužel zpětnou vazbu na to, jak bude dále postupovat či jak již postupoval. Jinak to že nemůžete za KČT oficiálně jednat, neznamená, že se nemůžete zeptat. Na stránkách Správy CHKO Brdy najdete v rubrice kontakty jména zaměstnanců vč. telefonů a e mailů. Stačí zavolat, poslat dotaz, dostanete zpravidla do max. několika dnů odpověď. Stejně tak můžete navštívit i naše pracoviště v Jincích a probrat téma, které vás zajímá. Tady je potřeba pouze dopředu zavolat a domluvit termín, protože po většinu týdne se pohybujeme v terénu a nemusíme být přítomni v budově správy.
Autor:L.Šlehoferová Vloženo: 2017-05-04 20:51:32 IP: 176.98.110.***
Pane Urbane, já jsem dostala informaci, že nám CHKO neudělilo povolení k vjezdu. Pokud je Vaše vyjádření pravdivé, tímto se Vám omlouvám. Připadám si jako v Kocourkově. Celá záležitost je z mého pohledu tak jednoduchá, že nechápu jak vznikl takový problém ? Domnívám se, že pan Tejkal naše příspěvky četl a nerozumím tomu, proč se k celé věci nevyjádří. Vůbec nechápu, proč se zainteresované osoby nesejdete u jednoho stolu a nevyřešíte vše hned na místě.
Autor:Karel Vloženo: 2017-05-03 19:48:11 IP: 89.102.187.***
Paní Šlehoferová, odpovím vám pouze proto, že napadáte neprávem zejména Správu CHKO Brdy a považuji za nutné uvést problematiku na pravou míru. Především je potřeba zdůraznit, že veškeré návrhy, jednání nebo podání žádostí za KČT je výhradně v kompetenci statutárního zástupce KČT či jeho zmocněnce. . Vjezd do CHKO je ze zákona zakázán, o výjimku ze zákazu vjezdu je nutné požádat příslušný úřad, výjimka se projednává ve správním řízení, trvá to zhruba 30 dní. Při pravidelném setkání s vedením KČT byla tato problematika pravidelně diskutována. Řešila se také nutnost dodržování rozhodnutí MŽP, kterým byla povoelna síť turistického značení i s ohledem na to, že vydavatelé map vydávají mapy v souladu se schváleným značením. Řešily se případné změny, o které je nutné včas požádat (rozumějte před vyznačením změn) a také se řešily vjezdy značkařů do CHKO za účelem značení. Bylo velmi jednoduše domluveno, že jednotlivé pobočky KČT zašlou na ústředí jednotlivé požadavky (v podstatě pouze typ a SPZ vozidla) a vedení KČT požádá o výjimku ze zákazu vjezdu. Takto to bylo domluveno na podzim loňského roku. Mně nepřísluší řešit, proč za ¾ roku nebyla podána jediná žádost. Nemíním řešit vaší vnitřní komunikaci. Mohu pouze uvést, že jsem se s panem Markvartem seznámil v roce 2015 při řešení nepovoleného značení na Třemošné. Od té doby jsem s ním jednal mnohokrát. Nemohu říci, že jsme byli ve shodě a že jsme nezastávali rozdílné názory. Mohu však říci, že jednal vždy korektně a že ho považuji za inteligentního a pracovitého člověka. Z toho důvodu předpokládám, že kdyby měl podnět od klubu KČT v Příbrami, dneska už nemáme o čem diskutovat, protože byste to povolení (výjimku) dávno měli. K vašemu tvrzení – Správa CHKO Brdy ani MŽP žádnou žádost od vaší osoby neobdržela. Stejně tak pan Tejkal žádnou žádost nepodal. Ten zaslal pouze cca před 3 týdny e-mail se žádostí o vjezd mimo jiné za účelem oprav schválených turistických tras v Rokycanském okrese a kolem Obecnice, protože dle jeho názoru bylo potřeba náročné a zbytečné lesní úseky stáhnout na méně náročné asfaltové cesty. Pan Tejkal dostal okamžitou e-mailovou odpověď ve smyslu výše napsaného s doporučením, jak má postupovat. Neobtěžoval se ani odpovědět. To je tak v kostce osvětlení celé situace. Dle mého názoru už jste dávno příslušné povolení mohli obdržet, celý proces je skutečně velmi jednoduchý. Pokud nebudete mít pocit, že mi musíte odpovědět kulometnou dávkou, zkuste si mé informace ověřit. Pokud vás pan Tejkal udržuje v domnění, že podal žádost a čeká na rozhodnutí, pak vás mohu ubezpečit, že vina není na straně Správy CHKO Brdy. Snažil jsem se vám odpovědět tak, abyste nenabyla dojmu, že má odpověď není dost kultivovaná či tu zavádím nějaké móresy.
Autor:L.Šlehoferová Vloženo: 2017-05-03 12:53:52 IP: 176.98.110.***
Asi jste pan Karel Urban ? Co to máte za způsoby jednání ? Vloni jsem podávala písemnou žádost a povolení k vjezdu nám nebylo uděleno. V tomto roce jsem žádost opakovala a zatím nemám informaci o kladném vyřízení. Je to chiméra nebo ne ??? Vím,že žádost pan Tejkal posílal.Docela bych Vám pane Urbane doporučila ubrat na útočnosti,předpokládala jsem,že po tom,co jste nám neurvale sesekal v roce 2015 obnovovanou trasu na Třemošnou budete trochu kultivovanější.
Autor:Karel Vloženo: 2017-05-03 06:46:32 IP: 89.102.187.***
Paní Šlehoferová, v loňském roce došlo mezi Správou CHKO Brdy a KČT k dohodě, že značkaři KČT zajišťující značení v CHKO Brdy dostanou povolení k vjezdu na období značení turistických tras a to z toho důvodu, aby jim byla významně ulehčena a podpořena práce. Bylo dohodnuto, že na základě jednoduché žádosti od předsedy KČT případně jím zplnomocněné osoby budou bez zbytečných průtahů vydány povolení k vjezdu. Tu samou informaci dostal i pan Tejkal z KČT Příbram. Hledejte prosím problém ve vlastních řadách a nevytvářejte chiméry o tom, jak vám kdo hází klacky pod nohy, když to není pravda. Za tím, že musíte běhat po svých a tahat těžké věci stojí pouze neschopnost vašich kolegů O ničem jiném to není.
Autor:L.Šlehoferová Vloženo: 2017-05-02 21:39:36 IP: 176.98.110.***
Dovolím si malou poznámku ke značení turistických tras. Jsem značkařkou KČT a něco málo o situaci se značením tras v Brdech vím. Pominu složité domlouvání Příbram - Praha KČT. Ale trasy můžeme značit jen když je taková teplota a počasí, aby jsme vydrželi celý den venku. Vloni jsem s kolegou malovala například trasu na Jahodovou horu. Což představuje autobusem z Příbrami na zastávku nad Věšínem. Poté kus pěšky a od určitého rozcestí začít značit novou trasu.Ta dá dost práce a pak většinou musíme pěkně utíkat na autobus v naději, že nám neujede pro návrat domů. Asi to bude nepochopitelné, ale vloni jsem nedostala povolení k vjezdu do Brd. Dostáváme příkazy na značení určité trasy, nemohu tedy jezdit autem do Brd,kdy mě napadne. Je 2.5.2017 a zatím nemám informaci ,že bych pro letošní sezonu povolení k vjezdu dostala. Nikdy bych si nepomyslela, že mě může tahle práce těšit i když je zadarmo,ale čekala bych větší vstřícnost od CHKO.
Autor:Milan Hoke Vloženo: 2017-05-02 08:14:25 IP: 193.85.170.***
Dobrý den, paní Svobodová! Děkuji za zaslání informace o vydání brožurky. Velká škoda, že jste ji nedistribuovali na včerejším prvomájovém turistickém pěším pochodu Z Příbrami na Vysokou, který pořádal Klub českých turistů - odbor Baník Příbram. Pochod byl zařazeno do seriálu Středočeská desítka, který je podporován středočeským hejtmanstvím. Protože nepředpokládám, že byste ji zasílali poštou, musím vyčkat na svoji další návštěvu Příbrami. Pokud jde o značení turistických tras (na různých brdský fórech se již jako mantra opakuje "trasy nejsou stále vyznačeny" a již mi to připomíná podobnou, nepravdivou mantru "česká justice je pomalá"...), značení postupuje dle dohody s CHKO s přihlédnutím postupného "otevírání" dalších oblastí CHKO po Armádě ČR, což předpokládám ví a plán značení zná i Město Příbram. Je to stejné jako na počátku 90.let XX. století s vyznačením tras na postupně otevírané Šumavě. Klub českých turistů ani jeho unikátní systém značných turistických tras prostě není projekt ani na jeden rok, ani jedno jediné použití, ani nic pokoutného a není ani žádnou "hurá akcí"... Přeji hezké dny do Příbramě! Milan Hoke, Benešov

Jiří Jiroušek - www.nebeske.cz - Střední Brdy
Nádherné fotografie Brd z motorového paraglidu

Life Gym Příbram
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka