www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

VLS spustily mobilní mapovou aplikaci Ralska a Brd

2017-01-30 09:56:08 | VLS, Jan Sotona ©

Návštěvníci bývalých vojenských lokalit si ji mohou stáhnout zdarma. Turistické trasy, doporučené výlety, ale také zajímavá místa i historické zajímavosti. A k tomu encyklopedie vzácných a významných živočišných i rostlinných druhů. To vše obsahuje nová navigační aplikace pro mobilní telefony Vojenských lesů a statků ČR (VLS), mapující bývalé vojenské újezdy Ralsko a Brdy, kterou si ode dneška může veřejnost zdarma stáhnout.

Foto

VLS spustily mobilní mapovou aplikaci Ralska a Brd.
(Foto VLS)

Mapovou aplikaci vytvořil státní lesnický podnik, který v bývalých vojenských prostorech desítky let hospodaří. Program „Mapová aplikace VLS ČR“ je ke stažení zdarma pro mobilní systémy využívající systém iOS a Android.

„Mapová aplikace VLS je jedním z našich příspěvků návštěvníkům unikátních přírodních lokalit zrušených vojenských újezdů, které spravujeme. Nápad vznikl v souvislosti s loňským otevřením bývalých vojenských Brd veřejnosti, ale řekli jsme si, že nesmíme zapomenout ani na návštěvníky bývalého vojenského prostoru Ralsko, který je otevřen již řadu let. Vedle běžně dostupných informací v mapách uživatelé naleznou také řadu zajímavostí, které vycházejí ze znalostí našich lesníků,“ uvedl ředitel VLS Josef Vojáček.

Samozřejmostí tak je, že mapy obsahují aktuální turistické a cyklistické trasy v Ralsku a Brdech a zajímavé turistické cíle, včetně naučných stezek či informačních center a jejich otevírací doby. Vedle toho jsou do map zaneseny také výlety, které VLS návštěvníkům doporučují, či odstavná parkoviště. Součástí aplikace je také encyklopedie významných živočichů a rostlin, které lze v unikátních přírodních lokalitách potkat. Zvláštní kapitolu pak státní lesnický podnik věnoval významným a památným stromům. „V aplikaci tak návštěvníci najdou lokace nejen zákonem chráněných památných stromů, ale také stromů z programu „Významné stromy VLS.“ Jde o jedince, které považujeme za tvarově, druhově či z krajinotvorného hlediska významné pro danou lokalitu. Vlastně jde o aspiranty na památné stromy,“ vysvětlil ekolog VLS Vladislav Seidl.

V brdských mapách jsou zaneseny také historické zajímavosti, jde především o lokace a základní informace o zaniklých obcích, ale také o trasách zaniklých lesních úzkorozchodných železnic, které prostorem kdysi vedly. Stejnou „historickou sekci“ s dobovými fotografiemi VLS připravují také pro Ralsko.

Pro řešení nenadálých nebo krizových situací, ale i pro snadnější orientaci mimo vyznačené trasy, je pak v aplikace zanesena také síť tzv. „rescue pointů.“

„V Ralsku i na Brdech, stejně jako na dalších územích VLS, je v provozu integrovaný záchranný systém, v rámci kterého jsou na strategicky důležitých místech (lesní cesty, křižovatky lesních cest) umístěny informační tabulky s čísly bodu, GPS souřadnicemi a místním názvem. Jde o totožný systém, který funguje v některých národních parcích, a složky českého záchranného systému usilují o jeho rozšíření do volné přírody v celé republice. Jeho podoba v terénu tedy optimálně vyhovuje potřebám záchranných složek a výrazně urychluje a zefektivňuje jejich zásah. Vedle řešení mimořádných situací jej však návštěvníci Ralska a Brd mohou využít také k orientaci v terénu,“ uvedl výrobní náměstek VLS Libor Strakoš.

Aplikace obsahuje řadu fotografií jednotlivých lokací, zajímavých míst, vyhlídek i živočišných a rostlinných druhů a jejich popis. „Páteř fotogalerie tvoří snímky „fotografujícího porybného“ Lukáše Kovára, který je jedním z předních amatérských fotografů přírody v Česku. Lukáš se jako náš zaměstnanec zaměřuje právě na fotografování přírodních lokalit ve správě VLS, velmi dobře je zná, a proto jeho fotomapa obsahuje i místa a pohledy, které běžní návštěvníci často neznají,“ uvedl tiskový mluvčí VLS Jan Sotona.

Turistické trasy i zajímavé turistické cíle budou pravidelně aktualizovány. „Především na Brdech není turistická síť stále dokončena, počítáme proto v průběhu letošního roku i následujících období s aktualizací. Současnou verzi aktuálně spouštíme do pilotního provozu a budeme proto uživatelům vděčni za případné postřehy a připomínky, které nám pomohou aplikaci doladit či vylepšit. Budeme rádi, pokud aplikaci budou s námi návštěvníci dotvářet,“ upozorňuje vedoucí oddělení ICT VLS Petr Dvořák.

Případné připomínky tak můžete zasílat na e-mail: info@vls.cz

Samotnou aplikaci je možné stáhnout přes domovskou stránku podnikového webu www.vls.cz nebo na Google play (operační systém Android) a App Store (operační systém iOS):

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.vls.vojenskelesy
iOS: https://itunes.apple.com/cz/app/vls/id1189025356?mt=8



VLS, Jan Sotona ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka