www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Pozvánka: Za sněžnou blechou do Brd

2018-02-22 10:07:20 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

V našich nejvyšších vnitrozemských horách stále leží sníh. Množství cest, kterými jsou Brdy protkané, láká k zajímavým pěším výletům. Právě v těchto dnech byly v Brdech objeveny kolonie „sněžných blech“.

Foto

Sněžná blecha.
(Foto Karel Latislav)

Za nimi, brdskými stromovými lišejníky i stopami lesní zvěře ve sněhu a zaniklými obcemi se mohou vydat zájemci s průvodcem již tuto sobotu z Teslín. Jde o první ze série výletů s průvodcem, který pro širokou veřejnost letos připravila Destinační agentura Brdy spolu s regionálním cykloportálem plzenskonakole.cz.

V zimní krajině, ale zdaleka nemusíte potkat jen vysokou, ptáky nebo zajíce. Ač se to zdá neuvěřitelné, právě zima a teploty kolem nuly jsou to správné prostředí, ve kterém můžete na sněhu objevit kolonie „sněžných blech“. Půdní chvostoskoci, jak se správně nazývají, jsou totiž aktivní i v zimě. Jejich hlavní životní cyklus se odehrává v ročním období, kdy většina ostatního hmyzu čeká na optimální teplotu, aby se mohla probudit k životu. Chvostoskoci díky speciálním protimrazovým látkám v těle nezmrznou ani při teplotách pod –8 °C a až do –7 °C jsou schopni pohybu. „Objevit kolonii skákajícího hmyzu na sněhu v Brdech pro mne byl doslova šok. Napřed jsem si myslela, že ten černý „poprašek“ na sněhu je něco, co spadlo ze stromu, ale když jsme to začali zkoumat zblízka, ukázalo se, že jde o malinká skákající zvířátka,“ říká cykloprůvodkyně Radka Žáková, která chodí v zimě do Brd na pěší procházky. „Loni jsme v Brdech zahlédli velkého jelena s laněmi, letos jsme našli stopy vydry a lišky,“ dodává Radka Žáková.



Turisté směřují do Brd většinou jen v létě. Svůj půvab i tajemství mají tyto hory ale i když jsou pod sněhem. Destinační agentura Brdy je chce turistům představit v sérii výletů s průvodcem, a to na kole i pěšky. „K loňskému cyklovýletu, který se setkal s velkým ohlasem veřejnosti, tak chceme letos přidat i pěší výlety s průvodcem. A začneme již v zimě Výletem za sněžnou blechou,“ říká projektový manažer Destinační agentury Brdy Luboš Gardoň. „Jako start a cíl jsme vybrali Teslíny, kam se lze dopravit z Plzně i z Příbrami autobusem a zaparkovat tu můžete také vlastní auto. Díky nadmořské výšce 720 m n.m. počátečního a koncového bodu výletu si tak turisté ušetří stoupání do kopců,“ dodává Luboš Gardoň. „Pěší turistické značení je v bývalém vojenském újezdu Brdy již vyznačené, zbývá jen přeznačit trasy v oblasti Třemšínska. Turisty dovedou značky k nejzajímavějším místům v Brdech, jako je třeba vysílač Praha, Čákova vyhlídka, Hejlák či vodní nádrž Pilská,“ uvádí starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek.

Na výletníky čeká asi pětihodinový pěší výlet s několika zastávkami s výkladem průvodce v délce 16 kilometrů. Povede většinou po zpevněných cestách, zčásti i nejkrásnější částí Brd, tedy přes padrťské pláně. Účastníci se dozví nejen o tom, kde byly některé dnes již zaniklé obce, ale uvidí také jeden z nejstarších dubů v CHKO Brdy, smrk čtverák s propletenými kmeny, zamrzlý Gangloffův kanál či stromové lišejníky, ze kterých se dělaly vousy brdským Fabiánům ze šišek. Výletníci by měli mít vhodné oblečení a boty do sněhu. Do batůžku by měli kromě svačiny a dostatku tekutin také přibalit lupu, případně fotoaparát. Výlet skončí v místě startu, tedy na Teslínech před 16 hodinou, aby ti, kteří se budou chtít do Plzně vrátit autobusem, stihli před odjezdem autobusu ještě občerstvení. Pro účastníky budou připraveny mapy Brd a tipy na další pěší i cyklistické výlety. Počet účastníků je omezen, proto doporučujeme všem registrovat se předem na telefonním čísle 725 373 049 a to od úterý od 12 hodin. Akci připravuje Destinační agentura Brdy, která je složkou Ekologického centra Orlov v Příbrami.



Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka