www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz | www.brdy-respublica.estranky.cz

Požár na bývalé cílové ploše Jordán je již v podstatě zlikvidován

2017-03-28 15:42:40 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Asi deset hasičských jednotek zasahovalo na bývalé cílové ploše Jordánu, kde se v dopoledních hodinách rozhořel požár. Hasit pomáhal i vrtulník. Rizikem je možný výbuch munice, která z toho prostoru není, jak je známo, asanována.

Foto

Bývalá cílová plocha Jordán je poměrně rozsáhlá. Pokud proschne, zvětšuje se zde riziko požáru a jeho rozšíření do okolního lesního porostu. Pohled od Dlouhého vrchu. Na horizontu je vidět betonový vojenský srub na vrcholu Houpáku (794 m).
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Požáry na Jordánu po výbuších munice, ještě za existence vojenského újezdu, bývaly poměrně časté. Proto byly kolem dopadových ploch vybudovány takzvané požární příkopy, jakési odlesněné průseky, které prostor obklopovaly.

Zajímavostí je, že požáry na tomto území mohou být také zakládány cíleně. To proto, aby byly zachovány určité biotopy, které by jinak, nebýt tohoto opatření, zahynuly, respektive byly by postupně vytlačeny zejména náletovými břízami (jsou vidět v popředí fotografie).

"Shořely dva až tři hektary plochy. Požár hasiči již v podstatě zvládli, porost už jen doutná. Z našeho pohledu se nic závažného nestalo. Je ovšem rozdíl mezi řízeným požárem a požárem, který zde vznikl živelně a bylo nebezpečí, že se rozšíří do okolních lesních porostů," uvedl pro náš server vedoucí CHKO Brdy Mgr. Bohumil Fišer. "Doufám, že se v budoucnu bude tato situace řešit. Názorněji se totiž ukázalo, že na ploše bylo mnoho hořlavého materiálu a vodní zdroj je poměrně vzdálený. Rozumné řízení tohoto prostoru spočívá také ve snížení požárního rizika," upřesnil.

Na ploše nehasili jen vojenští hasiči, ale také středočeští, berounští, kladenští a další. Správa CHKO k tomuto incidentu chystá tiskovou zprávu a fotografie.Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Jiří Jiroušek - www.nebeske.cz - Střední Brdy
Nádherné fotografie Brd z motorového paraglidu

Life Gym Příbram
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka