www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Omluva za komplikace spojené s natáčením filmařů v Brdech

2022-01-28 08:00:11 | Vojenské lesy a statky ČR, s.p., Jan Sotona ©

V lokalitě Valdeckého rybníku v Brdech v uplynulých dvou týdnech probíhalo filmové natáčení v zahraniční produkci. Činnost filmového štábu byla v souladu s platnými pravidly a regulacemi v této přírodní lokalitě a byla také smluvně ošetřena s vlastníky – Vojenskými lesy a statky a Armádou ČR.

Foto

Brdy, Valdecký rybník.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Natáčení však výrazně omezilo pohyb návštěvníků v této oblasti chráněné krajinné oblasti, proto Vojenské lesy a statky v budoucnosti již k takto rozsáhlé a intenzivní produkční činnosti nedají svolení. Návštěvníkům se za komplikace státní podnik omlouvá.

Brdy, ale i další přírodní oblasti ve správě Vojenských lesů a statků, jsou oblíbenými destinacemi pro produkční filmové společnosti, a to jak tuzemské, tak i zahraniční. Bývalé i současné české vojenské újezdy totiž umožňují filmařům řešit exteriérové záběry v krajině, která není dotčena intenzivním civilizačním rozvojem.

„Vojenské lokality tak `hrají` v celé řadě filmů v záběrech, jejichž natočení v běžné kulturní krajině by nebylo možné. Jejich využití filmaři navíc zatraktivňuje veřejně přístupné lokality i pro návštěvníky, díky finančnímu výtěžku z nájmu navíc jako správci lesa můžeme realizovat celou řadu investic v dané lokalitě, včetně obnovy lesů, což má nezanedbatelný pozitivní efekt do veřejných rozpočtů, do kterých plyne zisk státního podniku,“ uvedl tiskový mluvčí VLS Jan Sotona s tím, že součástí smluvních podmínek jsou také pravidla ošetřující pohyb filmařů v lokalitě. „U aktuálního natáčení na Brdech jsou to podmínky, že veškerý pohyb techniky při natáčení je vázán na zpevněné asfaltové, či betonové plochy,“ dodal.

Vojenské lesy a statky však připouštějí, že aktuální rozsah filmových prací v okolí Valdeckého rybníku výrazně omezil rekreační využití této lokality. „Návštěvníkům se za způsobené komplikace spojené s pohybem v této části Brd omlouváme. Do budoucnosti budeme při jednáních s produkčními štáby lépe a důkladněji vyhodnocovat jejich nároky, aby se obdobná situace neopakovala,“ řekl mluvčí Vojenských lesů a statků.Vojenské lesy a statky ČR, s.p., Jan Sotona ©


Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka