www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Několik poznámek k jednáním o vzniku Destinační agentury Brdy

2016-09-09 08:35:38 | JUDr. Pavel Čámský ©

Velmi vítám, že příbramští zastupitelé tentokrát nechali projít záměr, kterým se i naše město chce zúčastnit jednání o založení agentury destinačního managementu (dále jen ADM) Brdy. To je sympatické a zdá se, že jen málokdo pochybuje, že vznik takové instituce je nanejvýš potřebný.

Foto

Pohled z Dlouhého vrchu na podzimní Houpák.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Existuje několik konceptů, jak takovou instituci nejen založit, ale také ji provozovat tak, aby se stala skutečně funkční a byla přínosem pro ty, kteří se na ní účastní. Asi je zbytečné podrobně psát, co je jejím smyslem, ale aspoň stručně to lze vyjádřit tak, že je to koordinace aktivit k podpoře a rozvoji cestovního ruchu v daném regionu, včetně jeho propagace nejméně na celostátní úrovni, zviditelnění regionu a upozornění na atraktivity, které do něho mohou přilákat turisty – a tím také výrazně pomoci místní ekonomice.

Dovolím si v té souvislosti několik poznámek k tomu, co považuji za důležité, aby taková agentura mohla úspěšně fungovat a regionu přinášela užitek.

Kdo by měl být členem agentury?

Jednoznačně ti, kteří mají na rozvoji turismu v regionu zájem – zpravidla jsou to obce (a jejich svazky), soukromé subjekty, které se hodlají cestovnímu ruchu věnovat (ubytovatelé, stravovatelé, další služby), provozovatelé a správci památek, rekreačních, sportovních a volnočasových areálů a resortů, některé občanské iniciativy, dopravci, třeba i jednotlivé fyzické osoby apod.

Svým způsobem kuriózní je v tomto případě zájem podniku VLS,s.p. o účast v ADM Brdy. Jak známo, lesáci si ze všeho nejméně přejí v lesích lidi. Ruší zvěř, dělají tam nepořádek a v neposlední řadě překáží i nerušeným hospodářským aktivitám v lesích. Avizovaná účast podniku VLS v rozsahu, kterým se stane jedním z nejvýznamnějších zakladatelů (když současně vezmeme v úvahu, že je také většinovým vlastníkem pozemků ve velké části Brd) je přinejmenším překvapivá, neboť kdo jiný už by měl mít zájem na tom, aby turisté do Brd nechodili, než organizace, která se zabývá především využíváním (zejména) lesního bohatství tohoto území (užít slovo exploatace by snad bylo příliš drsné).

To už bych si spíše dovedl představit zapojení např. AOPK, resp. její Správy CHKO, ačkoli i ona se občas dostává do střetu se zájmy turistů a dalších návštěvníků. Tato organizace však uvedla, že se do takové aktivity nezapojí, jakkoli jí je sympatická, věří v dobrou spolupráci a také v to, že tím v regionu získá silného a spolehlivého partnera při šetrném využití této unikátní krajiny pro měkkou turistiku. To je jistě seriózní a zodpovědný přístup. Mimochodem už i ze strany AOPK jsem zaregistroval jistá varování před přílišnou institucionalizací agentury. Asi mají své zkušenosti.

Agentura samozřejmě bude potřebovat na svou činnost peníze a přínos podniku VLS, ať už ve formě finanční nebo naturální, by jistě nebyl zanedbatelný. Na druhou stranu však nemohu než v té věci vznést jistou pochybnost, zda se tu tak trochu nestane kozel zahradníkem. Bude v takovém případě agentura skutečně schopna prosazovat účinně rozvoj turistické infrastruktury v Brdech? Tím míním především vhodnou síť značených tras pro pěší, cyklisty a lyžaře a jejich údržbu. (Při pohledu na plánovaný stav turistického a cyklistického značení k počátku roku 2018, který byl samozřejmě projednáván se správcem pozemků a účelových komunikací v Brdech, s podnikem VLS,s.p., osobně ten pocit skutečně nemám.)

V té souvislosti si nelze nepovšimnout, že kupodivu se nejspíš vůbec nejedná s druhým největším vlastníkem lesů v CHKO Brdy, Arcibiskupstvím pražským. Jak jsem zaznamenal, zájem snad projevil další z velkých pozemkových vlastníků, rodina Coloredo-Mannsfeld. Ta však na území samotné CHKO Brdy zřejmě lesy nevlastní. Její pozice v uvažované ADM by však asi byla podobná, jako VLS. Vždyť i lesy, které vlastní, jsou v drtivé většině lesy hospodářské.

Někteří mají zase pochybnosti, zda je vhodné, aby se do agentury zapojily kraje. Spatřují v tom nepříliš demokratický tlak „shora“. Při zběžném pohledu by se to tak asi mohlo jevit. Kraj, jako vyšší územněsprávní celek, má ale zájem na tom, aby se jeho části rozvíjely, a jsou to také kraje, které distribuují do agentur významnou část dotačních peněz, poskytovaných MMR, resp. jeho agenturou CzechTourism. Sotva bude kraj svou účastí v ADM bránit rozvoji cestovního ruchu v regionu, bude ovšem snadněji kontrolovat, zda jím poskytnuté prostředky jsou v rámci agentury řádně využívány. To však těžko můžeme mít někomu za zlé. S nějakou formou účastí krajů ostatně počítají obě koncepce, které byly zatím v Příbrami prezentovány.

Účast v ADM by měla být pro každého zájemce dobrovolná. Jak pokud se týká jeho vstupu do ní, tak i případného vystoupení. Jak jsem zaregistroval, některé obce mají pochybnosti o tom, zda je podmínka povinného tříletého setrvání v agentuře nezavazuje víc, než je zdrávo – a mj. právě v tom spatřují nátlak. Jedna z navrhovaných ADM s takovou podmínkou počítá.

Nejednou bylo konstatováno, že s koncepčním, promyšleným a cíleným rozvojem turismu nemáme v našem regionu vlastně žádné zkušenosti, tím méně s činností destinačního managementu. Víme, že právě tato forma se obecně osvědčuje, jak v zahraničí, tak i u nás, že je také preferována státem. Přesto lze nejistotě a určitým pochybnostem některých obcí porozumět, Ačkoli ADM jsou něco zcela jiného, zkušenosti obcí z různých MAS, DSO nebo Svazků nejsou všechny jenom dobré a jejich opatrnost je třeba chápat. Agentura a její zakladatelé by asi neměli nikoho ke vstupu nutit, ale spíš by agentura měla svými výsledky a činností přesvědčit nerozhodnuté, že stojí zato se na její práci podílet. Třeba realizací nějakých projektů.

Konečně je třeba, aby nevznikl jen další úřad, kde se budou vložené prostředky přelévat z jedné kapsy do jiné, aniž by se dosahovalo reálných výsledků. I to nejsnáze zajistí realizace konkrétních projektů a programů, která přináší i hmatatelné pozitivní výsledky. Nejde nám zde snad o to, abychom tu vytvářeli další diskusní klub, na němž si starostové a různí úředníci poklábosí a zase se rozejdou, aniž by z toho jeho účastníci měli víc, než jen ztrátu času a peněz. Myslím, že o to nestojí ani většina starostů. I oni chtějí výsledky a přínos pro obce, které zastupují.



JUDr. Pavel Čámský ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka