www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz | www.brdy-respublica.estranky.cz

Kuchyňka, vrchol a přírodní rezervace

2017-09-20 09:37:44 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Vpravo od lesní silnice, spojující Bukovou u Příbramě a Hostomice, najdeme výrazný hřeben, tvořený Malým vrchem (628 m) a Kuchyňkou (636 m). Opravdu zajímavou vlastností onoho hřebene je možnost dálkového rozhledu, a to jak k jižním pohraničním horám (Šumava, Novohradské Hory), tak i k pohraničním horám severním (zejména pásmo Krušných či Lužických hor). Za vhodného počasí odtud máme fascinující možnost přehlédnout českou kotlinu od severu k jihu a naopak.

Foto

Brdy - Přírodní rezervace kuchyňka.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Přírodní rezervace Kuchyňka se rozkládá na jižním suťovém svahu stejnojmenného vrcholu. Má rozlohu přes 21 ha a slouží k ochraně přirozeného suťového lesního ekosystému, zejména prastarých dubů, buků a javorů či lip. Je to místo majestátní a velebné, které rozhodně stojí za to navštívit.

K Malému vrchu a Kuchyňce se nejspíše vydáme z výše zmíněné komunikace Buková u Příbramě - Hostomice. Na vrcholu stoupání je křižovatka, zvaná Nad Provazcem, kde je možno také zaparkovat. Jedná se o dobře položený výchozí bod. Křižovatku protíná červená turistická značka. Západním směrem se odtud můžeme vydat k tajuplnému Provazci, Komorsku či vrcholu Písek.

Východně se po červené vypravíme k nedalekému Malému vrchu. Na jeho jižních či severních svazích nalezneme rozsáhlé mýtiny, umožňující výše zmíněný severojižní či jihoseverní rozhled. Přes nízké sedlo dorazíme na hřeben Kuchyňky. Vpravo prudce klesá suťový les přírodní rezervace. Levý povlovnější svah je zalesněn převážně smrkovým porostem.

Červená turistická značka, vedoucí přes Malý vrch a Kuchyňku, pokračuje do další části Brdské vrchoviny, zvané Hřebeny (za předěl mezi Brdy a Hřebeny bývá obvykle považováno údolí Litavky, geologická hranice je však posunuta severovýchodním směrem). Pokud budeme chtít, červená nás zavede až k rozhledně na Studenému vrchu (660 m).


Brdy. Lesní cesta k Malému vrchu. Na jeho jižních či severních svazích nalezneme rozsáhlé mýtiny, umožňující překrásný severojižní či jihoseverní rozhled, za příznivého počasí až k pohraničním horám.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Brdy. Pohled z Malého vrchu na jih k Novohradským horám, za teplotní inverse.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Brdy. Přírodní rezervace Kuchyňka, zde vpravo, leží na jižních svazích vrcholu Kuchyňka (636 m).
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Autor:Zuzana Vloženo: 2018-10-11 15:17:57 IP: 89.103.5.***
Taky jsem tohle místo považovala za jedno z nejkrásnějších - ale už není. Včera jsme zase po delší době procházeli - naposled jsme tam byli toho roku, co vykáceli duby a buky u Kuchyňky. Je to ještě mnohem horší. Všude zasázeli smrky, ty teď tvoří neproniknutelné houštiny. Z Provazce už není nikam vidět, člověk jde prostě smrkovým houštím, tma, keře a rostliny, co tu bývaly, mizí. Opravdu nevím, k čemu je dobré vyhlašovat přírodní rezervace, když se pak s nimi takhle zachází.
Autor:Michal Vloženo: 2017-11-05 19:59:23 IP: 109.72.12.***
Naprostý souhlas s Pavlem, dokonce bych řekl, že to byl a je trampský ráj od údolí V Zabitém, přes popsanou trasu přes Kuchyňku až na Chlumec a dále ku Praze. Bohužel musím říct, že likvidace zdejších lesů dostupuje vrcholu, klády z pokácených stromů leží snad všude, les je tak řídký , že to již není ani les a do toho crosky a čtyřkolky jak při rallye na Dakaru. V těchto lokalitách jsem vyrostl, pravidelně tábořil a i dnes jsem v nich minimálně 3x týdně, ale tohle nepamatuji. Argument, že porost dosáhl svého stáří a musí se teď honem vykácet a vysadit nový neberu. To co jsem viděl nedávno na Kuchyňce bych nazval přímo zločinem. Ono , ale i např. lesy za Kardavcem apod.., jsou jen kolem silnice a uvnitř porostu jsou od harvestorů doslova holoseče.
Autor:pavel Vloženo: 2017-09-20 13:20:32 IP: 109.72.0.***
Nejen Kuchyňka, ale prakticky celá část Brd nad pravým břehem Litavky, je velice zajímavá a i návštěvnicky atraktivní. Myslím, že je i cenná z hlediska kvality a zachovalosti tamní přírody - a to nemám na mysli pouze PR Kuchyňka. Vždyť třeba takový Plešivec je fenoménem sám o sobě. Nádherné údolí V Zabitém nebo "Velká Brdská zeď" na Provazci sice už tak známé nejsou, ale na atraktivitě jim to nijak neubírá. Vrch Písek, nejvyšší kopec v této části Brd (kde stávala i první rozhledna v Brdech a dnes tam stojí radar ŘLP) určitě také stojí za návštěvu, stejně jako blízká Velká Baba s Fabiánovým ložem - hlavní sídlo mýtického pána Brd - Fabiána. Krásný je i Starý vrch, známější spíš podle blízké hájovny - Komorsko, se zbytky středověké vsi, nebo romantické a hluboké údolí říčky Chumavy. Dalo by se takhle ještě chvíli pokračovat. Přiznávám, že mne velmi mrzí, že CHKO nebyla vyhlášena i v této části Brd - určitě by si i ta podobnou ochranu zasloužila.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka