www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Gundálka

2018-06-27 08:32:56 | Mgr. Jaroslav Hodrment ©

Starobylý název Gundálka se na území Brd objevuje již na Františkově II. vojenském mapování, na kterém se pracovalo v letech 1836 - 1852. Asi 900 m jihozápadně od vrcholu Koruny (832 m, myšlen nižší z korunského dvouvrcholu) najdeme zřetelný výběžek, vysunutý do údolí Třítrubeckého potoka. Z jeho vrcholové pasáže, zvané Gundálka (750 m), klesá ostrý, hustým letitým stromovím zarostlý svah, s obtížemi schůdný, často pokrytý kamenitými poli.

Foto

Pohled na vrchol Gundálky z mýtiny od západu.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)

Západně, těsně pod vrcholem, se svažuje rozlehlá mýtina, umožňující pěkný rozhled na svahy Kamenné (736 m), Přírodního parku Trhoň (odtud necelých 10 km) se Žďárem, Konesovým vrchem, Bábovkou a Bílou skalou. Za nimi pak vystupuje masív Radče, s věží vysílače (odtud asi 18,5 km), která nám poslouží jako dobrý orientační bod.

Přes Gundálku a Korunu kdysi vedla hranice, oddělující majetek České královské koruny od pozemku ve vlastnictví panství Rožmitál. Na hranici, patrně již před rokem 1852, byla vystavěna mohutná zeď, na sucho poskládaná z kamenů. Zbytky základového zdiva, stoupající k vrcholu Koruny, na druhé straně pak prudce klesající do údolí Třítrubeckého potoka, nalezneme na Gundálce dodnes. Na některých místech byla zeď přerušena a místo ní vyhloubena hluboká strouha, což je patrné právě na vrcholu Gundálky. I dnes tudy vede hranice - tentokrát oddělující Středočeský a Plzeňský kraj, zdi již netřeba.


Podle některých pramenů (Hajšman, Vogeltanz: Brdy opět otevřené) byla kdysi na Gundálce bouda a čihadlo (patrně myšlen myslivecký či pytlácký posed). Dnes Gundálka působí dojmem odlehlosti a opuštěnosti, i když jedno z „čihadel“ v horní části zmíněné mýtiny najdeme.

Na Gundálku se vypravíme nejspíše po zelené turistické značce. Můžeme po ní vyrazit od Pilské studánky přes Bor. Na jižním svahu Koruny je místo, kde vlevo od cesty můžeme zahlédnout zbytky hraniční zdi. Ta nás volným lesem dovede k vrcholu Gundálky. Je to jen asi 350 m od značené trasy. Nic nám ovšem nebrání, abychom se na Gundálku vydali ze strašické strany. Zde nás ke Koruně povede tatáž zelená, začínající na Třítrubecké louce.


Na mapě vidíte umístění Gundálky (750 m) vůči nižšímu vrcholu Koruny, od kterého je vzdálena vzdušnou čarou necelých 900 m (Zdroj: mapa ČÚZK).
Zbytky kamenné hranice, oddělující majetek České královské koruny od pozemku ve vlastnictví panství Rožmitál.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Zbytky kamenné hranice, oddělující majetek České královské koruny od pozemku ve vlastnictví panství Rožmitál.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Zbytky kamenné hranice, oddělující majetek České královské koruny od pozemku ve vlastnictví panství Rožmitál.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)
Pohled z vrcholu Gundálky.
(Foto Mgr. Jaroslav Hodrment ©)



Mgr. Jaroslav Hodrment ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2018-06-28 08:02:40 IP: 89.102.190.***
Výborný článek o jednom z nesčetných tajemných míst v Brdech. Fotografie mi připomenuly mé toulání po Brdech, ale ten název jsem neznal, respektive dověděl jsem se o něm až díky tomuto článku. Brdy nabízejí nespočet zajímavostí, stačí jenom nepodlehnout mediální masáži o nutnosti značení či označení čehokoliv, o obrovském riziku zhynutí díky absenci mobilního signálu nebo nutnosti si zaplatit průvodce. Jinak řečeno, stačí vejít do lesa a nechat fungovat svůj vlastní mozek. Jsem rád, že se na webech občas objevují takto kvalitní články, protože nekonečné pobídky kolem Třemošné na Tok a pak na Padrtě ve stylu na jedno brdo musí turisty od návštěvy Brd zákonitě odradit, protože turista nemůže logicky dojít k jinému názoru, než že v Brdech nic jiného není.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka