www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Geopark Barrandien zve na výlety s průvodcem nejen za trilobity. Pěšky, na kole i s geologickým kladívkem

2019-06-13 10:57:59 | Geopark Barrandien, MVDr. Luboš Gardoň ©

Nový geopark Barrandien nabídne letos sérii výletů s průvodcem, které představí nejen lokality se zkamenělinami, ale také místa s ložisky kaolinu či dřívější povrchovou těžbou černého uhlí, či lokalitu, kde se nacházejí kamenné kuličky se zkamenělým „pokladem“ uvnitř.

Foto

Turisté na geovýletě s Josefem Muchou v Brdech. Když máte štěstí, najdete i celého trilobita.
(Foto Radka Žáková)

Krásy neživé i živé přírody v geologicky světoznámé lokalitě představí pěší i cykloprůvodci a také geologové. Na první ze tří červnových výletů po Barrandienu se mohou zájemci vydat už tuto sobotu. Když budou mít štěstí, přinesou si domů z první geovycházky kamenný suvenýr – trilobita.

Geopark Barrandien, o jehož vznik se zasadilo příbramské Ekologické centrum Orlov, se nyní uchází o titul národního geoparku. Rozhodnutí o zařazení do sítě národních geoparků by mělo padnout již během podzimu letošního roku. Již teď se rozjíždí seriál výletů, který ho má široké veřejnosti představit. „Budeme představovat zajímavosti celého území geoparku Barrandien. Teď v červnu začínáme v Brdech na Jinecku, další výlety budou v Praze, v Českém krasu, v oblastech těžby kaolinu na Plzeňsku či na Radnicku, kde se těžilo černého uhlí,“ říká rojektový manažer Ekologického centra Orlov Luboš Gardoň.

První tři výlety s průvodcem naplánované na červen zavítají do severozápadní části Geoparku Barrandien. „Začínáme geologickou vycházkou do okolí Jinců, které je známé nálezy zkamenělin trilobitů,“ uvádí Luboš Gardoň. Účastníci se mohou také těšit na návštěvu bývalé huti Barbora, která je běžně návštěvníkům uzavřena. Výlet zpestří hledání trilobitů. Geolog Josef Mucha vysvětlí, ve kterých horninách zkameněliny nalézt lze a jak to poznat. Účastníci by proto měli být vybaveni kladívkem (stačí obyčejné, pokud nemají geologické), rukavicí na druhou ruku a nejlépe starými novinami na případné nálezy. Osmikilometrová vycházka začíná a končí na nádraží v Jincích, a protože počet účastníků je omezen, měli by se zájemci předem registrovat telefonicky nebo na internetu.

Druhý výlet z Hořovic o týden později zavede cyklisty do oblasti středních Brd s krásnou přírodou, kterou si před otevřením CHKO Brdy mohli užívat jen vojáci. Právě stopy po jejich činnosti jsou tématem druhého výletu tentokrát na kolech s průvodcem Jiřím Holomelem. „Kromě krásné vyhlídky od bunkru na Houpáku uvidí cyklisté také hrad Valdek, půvabný lovecký zámeček Tři Trubky, ve kterém pobýval i T. G. Masaryk a další velké osobnosti. Několik zastávek u bunkrů a střelnic, které tu donedávna byly, mohou být dobrým tipem na výlet pro táty se zdatnějšími kluky na kolech,“ říká Luboš Gardoň. Devětačtyřicetikilometrový výlet je proložen spoustou zajímavých zastávek s výkladem průvodce a zájemcům se doporučuje registrace předem.

Třetí výlet ze Zaječova o poslední červnové sobotě provede cyklisty terénem středních Brd kolem studánek. Průvodce Jiří Švamberk ukáže cyklistům také místa, kde se točily filmy „Zítra vstanu a opařím se čajem“ a „Obecná škola“, či brdské letiště ukryté v hlubokém lese. Výlet má 42 kilometrů a začíná a končí v Zaječově.

Zájemcům se doporučuje na výlety registrovat předem na telefonním čísle 725 443 243, a to od pondělí do neděle v době od 9 do 17 hodin, popřípadě na internetu na https://poznejbrdy.cz/vylety-s-pruvodcem/ . Cena činí pro dospělého 120 Kč, pro dítě pak 80 Kč. Výlety po Barrandienu s průvodcem připravuje Ekologické centrum Orlov o.p.s. v Příbrami, ve spolupráci s regionálním informačním portálem pro cyklisty plzenskonakole.cz. O této, ale i o dalších akcích se zájemci mohou informovat na stránkách www.poznejbrdy.cz, průvodcované prohlídky na kole a na bajku pak zveřejňuje také www.plzenskonakole.cz. Informace najdete i na facebooku těchto portálů.

Základní info s místy a časy srazů červnových výletů:

So 15. června 2019 – Pěšky „Za nejstaršími obyvateli moří aneb jak se žilo trilobitům v Čechách“
Vydejte se s geologem Josefem Muchou na osmikilometrový výlet ke dvěma geolokalitám světového významu a najděte si vlastního trilobita. Dovíte se přitom, kdy a jak trilobiti žili a jak se stalo, že nyní nacházíme jejich otisky v kameni. Na trase také navštívíte technickou památku z období těžby a zpracování železných rud huť Barbora v Jincích.
Sraz: v 9.15h v Jincích na nádraží, konec kolem 15.00 h tamtéž
S sebou: pevnou obuv, oblečení do terénu, svačinu, nápoje, paleontologické kladívko (či zednické, příp. obyčejné), pracovní rukavici, staré noviny na nálezy, příp. ochranné brýle
Přihlášky: Počet účastníků je omezen, registrujte se na telefonu: 725 443 243 (Po – Ne: 9 – 17h)
nebo na: https://poznejbrdy.cz/vylety-s-pruvodcem/

So 22. června 2019 – Pěšky „Za vojenskou historií Středních Brd I.“
Vydejte se s průvodcem Jiřím Holomelem na devětačtyřicetikilometrový výlet přes dopadové plochy bývalé dělostřelecké a letecké střelnice Jordán. Uvidíte také bývalé polní letiště, pěchotní srub z roku 1936 a dva pomníčky leteckých katastrof. U dělostřelecké pozorovatelny na Houpáku, kde se natáčela jedna ze scén filmu „Obecná škola“, se pokocháte nejhezčím výhledem z Brd. Na trase uvidíte také hrad Valdek, zámeček Tři Trubky bývalá kasárna ve Strašicích s Muzeem Středních Brd a Muzeem dopravy.
Sraz: v 8.15 h, Hořovice – žel. stanice, konec kolem 16.00 h tamtéž
S sebou: Základní sadu na opravu kola, vhodné oblečení, pláštěnku či větrovku, dostatek tekutin a svačinu (po cestě je možné doplnit vodu, případně zásoby, až ve Strašicích) a dobrou náladu
Přihlášky: Počet účastníků je omezen, registrujte se na telefonu: 725 443 243 (Po – Ne: 9 – 17h)
nebo na: https://poznejbrdy.cz/vylety-s-pruvodcem/

So 29. června 2019 – Na bajku „Kolem studánek centrálních Brd“
Vydejte se s průvodcem Jiřím Švamberkem na dvaačtyřicekilometrový výlet, během kterého objevíte osm studánek. V případě „ztroskotání“ je přeci dobré vědět, kde lze doplnit tekutiny. Uvidíte brdské letiště, dva pomníčky leteckých tragédií a navštívíte místa, kde se točily filmy „Zítra vstanu a opařím se čajem“ a „Obecná škola“. Na trase leží také Houpák, který skýtá nejlepší výhled v Brdech.
Sraz: v 10.00 h, před OU Zaječov, konec kolem 15.00 h tamtéž
S sebou: Základní sadu na opravu kola, vhodné oblečení, pláštěnku či větrovku, dostatek tekutin a svačinu (po cestě je možné doplnit vodu, případně zásoby, až ve Strašicích) a dobrou náladu. Doporučuji helmu.
Přihlášky: Počet účastníků je omezen, registrujte se na telefonu: 725 443 243 (Po – Ne: 9 – 17h)
nebo na: https://poznejbrdy.cz/vylety-s-pruvodcem/Geopark Barrandien, MVDr. Luboš Gardoň ©


Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka