www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Brdy tajemné s hádankou

2021-06-28 08:15:57 | Karel Urban, foto Kateřina Urbanová Mojsejová ©

Úvodem bych si dovolil citovat název knihy Jana Čáky – Po Brdech se chodí pěšky. Ano, kdo chce poznat a pochopit Brdy, tak nejlépe hezky po svých a přímo za nosem, tedy nebát se odbočit ze značených tras a nechat se unést nádhernou, stále divokou přírodou.

Foto

Poznáte místo výhledu v nadmořské výšce nad 700 m a vrchol v pozadí před souvislým hřebenem?
(Foto Kateřina Urbanová Mojsejová)

Kompas a dobrá mapa je dostačující vybavení pro to, aby jeden významně nezabloudil.

Každý návštěvník bývalého vojenského újezdu nemůže minout tu rozsáhlé, tu menší holiny způsobené těžbou napadených smrkových porostů kůrovcem smrkovým. Dlouhá suchá a teplá období, dlouhodobě podporovaná exportem brouka z NP Šumava do vnitrozemí Čech, neminula ani Brdy.

Ovšem všechno špatné je i pro něco dobré. Rozsáhlá těžba nenabízí jenom nové, nevídané výhledy, ale také odkrývá méně známá místa, která byla ukryta v hustém a často nepropustném porostu. Dovoluji si Vám jedno takové místo nabídnout. Je mimo značených tras, na druhé straně poměrně blízko hranice bývalého vojenského újezdu, dnes chráněné krajinné oblasti. Těžba v okolí tohoto významného skalního útvaru, z geologického hlediska nádherného mrazového srubu, odkryla nejen toto místo, ale umožnila i nový výhled na další, známý vrchol Brd.

Poznáte místo výhledu v nadmořské výšce nad 700 m a vrchol v pozadí před souvislým hřebenem (titulní foto)?

Vodítkem může být i fotografie známého potoka, který se skrývá zhruba 5 minut pod vrcholem vyhlídky a který záměrně neuvádím, protože by to značně zjednodušilo odpověď. V tomto deštivém čase se jedná o nádhernou, dravou horskou říčku.

Správná odpověď bude potvrzena v pátek 2. července a autoři správné odpovědi (název místa s vyhlídkou, kopec v pozadí) se zúčastní slosování, kdy výherce obdrží knihu Vojenské újezdy Armády České republiky, kterou vydalo Ministerstvo obrany jako neprodejnou publikaci v roce 2006.

Karel Urban

(Své tipy či odpovědi vepište do diskuse níže)


Mrazový srub - pohled první.
(Foto Kateřina Urbanová Mojsejová)
Mrazový srub - pohled druhý.
(Foto Kateřina Urbanová Mojsejová)
Mrazový srub - pohled třetí.
(Foto Kateřina Urbanová Mojsejová)
Jedna z vyhlídek z mrazového srubu.
(Foto Kateřina Urbanová Mojsejová)
Vodítkem může být i fotografie známého potoka, který se skrývá zhruba 5 minut pod vrcholem vyhlídky a který záměrně neuvádím, protože by to značně zjednodušilo odpověď. V tomto deštivém čase se jedná o nádhernou, dravou horskou říčku..
(Foto Kateřina Urbanová Mojsejová)
Kniha pro vylosovaného výherce.
(Foto Kateřina Urbanová Mojsejová)

Karel Urban, foto Kateřina Urbanová Mojsejová ©


Vaše jméno:

Váš názor: Přečtěte si Kodex diskutéra.
Autor:Kalátová Helena Vloženo: 2021-07-10 21:33:28 IP: 88.101.162.***
Domnívám se, že |Černá skála a že poznávám i místo kde jsme stahovali klestí ze stromů, které byly poraženy z důvodu napadení kůrovcem. Myslím valy a hromady. A že tam byli brouci, mohu potvrdit, pár mi jich přistávalo na triku.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2021-06-30 08:10:53 IP: 89.22.48.***
Tak to vypadá, že další tipy už nebudou a proto po dohodě s Mgr. Jaroslavem Hodrmentem soutěž ukončuji. Správnou odpověď uvedla Zuzka, zapomněla sice na Klobouček ale uvedla správný název potoka a proto jí prosím, aby kontaktovala pana Hodrmenta a domluvila si s ním předání knihy.
Autor:Karel Urban Vloženo: 2021-06-28 11:15:42 IP: 89.22.48.***
Čau Rudánku, díky za tip.
Autor:Rudolf Hlaváček Vloženo: 2021-06-28 10:58:29 IP: 109.72.2.***
Tipuji - nemohl by to byt vyhled odnekud ze Zavirky pres Kloboucek smerem na hreben Brdy (vpravo na okraji obrazku s vysílacem na Sadce). A tim potokem by mohl byt Pilsky potok. Poznamka: Mluvit v souvislosti s Brdy, v nichz "hospodari" vojenske lesy, o divoke prirode, je pekny nesmysl.
Autor:Zuzka Vloženo: 2021-06-28 09:32:38 IP: 185.156.174.***
Černá skála nad Albrechtským potokem. 49.6947017N, 13.9120897E
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka