www.pribramsko.eu | www.nebeske.cz |

Brdy skalnaté s hádankou

2022-07-21 09:26:18 | Karel Urban ©

Střední Brdy jsou na jedné straně nádherným pohořím, na druhé straně územím, které prošlo v minulosti tak zásadními změnami, že jenom stěží můžeme hovořit o jejich původnosti.

Foto

(Foto Karel Urban)

Lesnictví, vojenské využití, s tím spojené vysídlení obcí, odlesňování rozsáhlých ploch pro vojenský výcvik a jejich následná devastace, přeměnily Brdy do krajiny, kterou naši předkové neznali.

To ale rozhodně nemůžeme říci o němých svědcích minulosti, tedy o různých skalách, skaliskách, kamenných mořích, mrazových srubech atd. Kdo se rád prochází lesem jenom tak, velmi dobře ví, že vedle notoricky známých míst, jako jsou Chocholatá a Skládaná skála, Klobouček, Jindřichova skála, Třemošná, Černá skála, Vlč atd. může narazit na řadu krásných, neznámých skalisek, které na něho zapůsobí jako nečekané zjevení.

Na fotografiích je jeden z takových skalních útvarů, schovaný pěkně v lese, ale přesto viditelný z komunikace lesním průsekem.

Poznáte toto místo? Tato skála je k vidění lesním průsekem na cestě po páteřní komunikaci z Obecnice do Strašic (Obecnice - Roviny – Bor - dolů k soutoku Voložného a Třítrubeckého potoka – k zámečku Tři Trubky – Hájkova mostu, je to cyklostezka od Obecnice č. 8198 a dál od Pilské nádrže č. 8190).

Kdo si bude chtít tuto trasu projet, slabším povahám nedoporučuji přejet Hájkův most. Krásnou louku podél meandru Klabavy nahradilo parkoviště z asfaltového recyklátu a občerstvením, vybudované podle trendu – zabij bobra, zachráníš strom.

Výherce dostane za odměnu (kdo správně odpoví jako první) propagační knihu o Středních Brdech od Václava Cílka.Karel Urban ©


Tato diskuse již byla ukončena.
Počasí

© Jaroslav Hodrment 2015
Redakce
Právní doložka